Zaproszenie na OKN „Przewroty kopernikańskie. Ciągłość i zmiana z perspektywy filozoficznej” (26-27 maja 2023)

Koło Naukowe Studentów Filozofii UJ oraz Koło „Ti Estin Aletheia” TBSP UJ mają przyjemność zaprosić Państwa na Ogólnopolską Konferencję Naukową pt. „Przewroty kopernikańskie. Ciągłość i zmiana z perspektywy filozoficznej”, która odbędzie się w dniach 26-27 maja w Krakowie oraz za pośrednictwem MS Teams. Nabór abstraktów potrwa do 3 maja.
Ciągłość i zmiana to pojęcia, które na pierwszy rzut oka wydają się nam proste i intuicyjne. Filozofii i metodologii nauk przysparzają jednak licznych trudności. Które wydarzenia i zjawiska można określić mianem przełomowych, a które mieszczą się w ramach zastanego paradygmatu? Czy zmiany dokonują się za sprawą rewolucji czy ewolucji? Czy możliwe jest dziś jeszcze stawianie oryginalnych tez, czy raczej cała filozofia to przypisy do Platona? Jak z problemem zmiany i ciągłości radzą sobie nauki przyrodnicze, a jak humanistyczne i społeczne?

W ramach „Przewrotów kopernikańskich” chcemy skupić naszą uwagę na takich zagadnieniach, jak:

• rola rewolucji i ewolucji w nauce;
  • problematyka czasu i wieczności;
  • zagadnienie przyczynowości i (nie)zdeterminowania;
  • ciągłość i zmienność jako wyzwania dla etyki i prawa;
  • trwanie i przemiany w perspektywie historycznej;
  • rola rewolucji i tradycji z punktu widzenia filozofii politycznej;
  • ulotność i trwałość form, materiałów i elementów kultury;
  • przemiany i ciągłość w obrębie motywów i archetypów;
  • zmienności życia psychicznego i jego niezmienniki;
  • niestałość i niepewność na przełomie mileniów;
  • opozycje zmienności i trwałości w filozofii i literaturze pięknej;
  • trwałość i zmienność w odniesieniu do Boga, mitologii i religii.
Zachęcamy do własnego interpretowania proponowanego przez nas tematu! Wierzymy, że będzie on atrakcyjny dla filozofów, psychologów, teologów, socjologów, historyków, literaturo- i kulturoznawców, a także przedstawicieli nauk ścisłych: matematyków, fizyków, biologów oraz badaczy innych dziedzin.
Zgłoszeń można dokonywać do 3 maja za pośrednictwem formularza. Uczestników, którzy otrzymają pozytywną recenzję Komitetu Naukowego, poinformujemy o tym do dnia 10 maja. Zgłaszanie uczestnictwa biernego nie jest wymagane.
Z radością informujemy, że naszą konferencję objęło patronatem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ. Ponadto wydarzenie uświetnią wykłady otwarte prowadzone przez uznanych specjalistów w dziedzinie. Więcej szczegółów i najświeższe informacje znajdą Państwo w naszym wydarzeniu na FB.
Będziemy wdzięczni za przekazanie informacji potencjalnie zainteresowanym studentom i studentkom. Wszelkie zapytania prosimy kierować na adres: przewroty.konferencja@gmail.com
Posted in Bez kategorii.